Výroba, renovace, restaurování, zušlechťování skla, vitráží, vitráže, vitraje. Sklomalba.

O dílně na zušlechťování skla, sklomalbu, výrobu a restaurování vitráže, vitraje.

O nás

Úvod o historii umělecké dílny Jiřička - Coufal na výrobu a restaurování vitráží, vitrají, sklomalba. / O nás, naše firma umělecké sklenářství Jiřička - Coufal vyrábí a restauruje vitráže, vitraje více než 80 let. Zušlechťování skla, sklomalba.
Výroba umělecké vitráže, vitraje, zušlechťování skla. Dílna Jiřička-Coufal na výrobu uměleckých vitráží, vitraje, zušlechťování skla.
Umělecké sklenářství Jiřička - Coufal Atelier U Milosrdných 14, Praha 1

VÍCE JAK 80 LET TRVAJÍCÍ TRADICE

N áš atelier vznikl roku 1935 jako Specializovaná dílna na malbu na sklo a vkládání skleněných segmentů do olova. Založil jej Josef Jiřička sen. (1903 – 1969), který zde realizoval návrhy vitráží Maxe Švabinského pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě (Poslední soud 1937 – 1939 a Nejsvětější Trojice 1939 – 1949), díla Karla Svolinského, Jana Baucha, Vladimíra Sychry, Cyrila Boudy aj. V roce 1964 vystřídal ve vedení Josefa Jiřičku sen. Josef Jiřička jun., absolvent sklářské školy v Novém Boru a VŠUP v Praze v atelieru J. Kaplického. Vytvořil zde vitráže pro kostely sv. Bartoloměje v Kolíně, sv. Bartoloměje v Plzni, v Rakovníku, Velkém Boru, Mostě, Košicích, Libiši aj., pro obřadní síň v Klimkovicích na Moravě, v Praze pak pro Staronovou synagogu, rekonstruovaný areál Anežského kláštera aj. Realizoval návrhy vitráží Karla Svolinského, Jana Baucha, Cyrila Boudy, Josefa Jíry a mnoha dalších výtvarníků, restauroval fragmenty gotických vitráží z Kolína, Nadslavi, Křivoklátu a Kosti. V letech 1991 – 2002 se na vedení dílny podílel třetí v generaci mistrů Jiřičků Martin (1958 - 2002), který mimo jiné navrhl a realizoval vitráže do gotické kaple Staroměstské radnice a Pinkasovy synagogy v Praze.

V současnosti atelier pod vedením restaurátora Petra Coufala (žáka ak. mal. Josefa Jiřičky jun. a ak. mal. Martina Jiřičky) pokračuje v tradici rodiny Jiřičků. Je zde možno shlédnout průběh restaurátorských prací na vitrážích z památkových objektů z celé republiky, realizační práce dle kartonů současných výtvarníků i výrobu replik historických vitráží. Lze si u nás objednat výrobu vitráže, skla s pískovaným či leptaným ornamentem, fazetová skla nebo zakoupit repliku historické vitráže. Zájemci o práci se sklem si tu mohou prohlédnout unikátní sklad historických skel z přelomu 19. a 20. stol., originální malby na sklo od Maxe Švabinského, či původní vzorkovník secesních vitráží.

Tým špičkových restaurátorů a výtvarníků je pro vás připraven zajistit kompletní servis - od zhotovení výtvarných návrhů přes sklomalbu až po instalaci vitráže do vámi určených prostor. Díky našim partnerům vám můžeme nabídnout i případnou výrobu či repasi nosných konstrukcí či instalaci vitráží do bezpečnostních a izolačních dvojskel